Blint mr kzpkori naptrakban, miseknyvekben elõfordul, nnept teht õseink is szmontartottk. Npszerûsgt kereszt- s csaldnvknt val sûrû elõfordulsa is mutatja a kzpkor vgn. 1522-ben a legkedveltebb szegedi keresztnevek kz tartozott. Ebbõl arra kell kvetkeztetni, hogy a magyar np krben is liturgikus hagyomny vagy nphiedelem fûzõdtt hajdan Blint alakjhoz.
Blint kpe tallhat Blakorompa, Kassa, Zsidve, Szszbogcs szrnyasoltrain ms gygyt szentek trsasgban. Blintot tiszteli vdõszentjl a besztercebnyai, kiskõszegi, szajki, nmetblyi kpolna, illetve Szentkereszt, Gyrke, Ldec, Krempach temploma.
Vannak a naphoz fûzõdõ tjjellegû szoksok. A mohcsi sokcok ezen a napon bjtlnek: csak egyszer esznek vagy zsr nlkl fõznek, a templomban imdkoznak, gynnak-ldoznak. Hõgysz kõmûvesei e napon misre mentek, hogy a magas llvnyokon dolgozva, Blint oltalamazza meg õket a leesstõl. Az elekiek azon a napon, amelyre Blint napja esik, egsz vben nem ltetnek aprjszgot. Blint reggeln az llatok itatvizbe szenteltvizet cseppentenek.

Ki is volt Szent Blint?
Szent Blint a szerelmesek, a lelki betegek s az epilepszitl szenvedk vdszentje. A rmai katolikus naptr szerint 1969-ig nnept februr 14-n tartottk, amikor kivettk a kln napon nnepelt szentek sorbl. Ezen a napon azonban ma is a Blintokat, illetve Valentinokat kszntjk nvnapjuk alkalmbl. A nyugatrl rkez j szoks szerint pedig februr 14-e a „szerelmesek napja“.
Ki volt azonban Szent Blint, aki az nnep nvadja lett? Teljes bizonyossggal nehz lenne azonostani azt a szemlyt, akihez a Blint-napi hagyomnyok ktdnek. A legfbb gondot ugyanis az okozza, hogy Szent Blint (Valentin/Valentinus) akr hrom is lehetett. A hrom Valentinus nev keresztny mrtr kzl az egyik egy pap lehetett Rmban, a msik taln pspk volt a mai Terni vrosban, a harmadik vrtan pedig minden bizonnyal Africa provinciban lhetett. A szent szemlye, ill. szletsi helye s ideje sem ismert pontosan, hallnak ideje pedig szintn bizonytalan.
Lupercalia s Blint-nap
A Blint-napnak pogny gykere is ismert. A februr kzepn tartott Lupercalia rmai nnep tisztt szertartsokbl s termkenysgi rtusokbl llt, hogy kiengeszteljk a farkas alak, rosszindulat Lupercus istent. Egyes forrsok szerint ezen az nnepen a papok az n. „februa“ nevezet kecskebr szjakkal ostoroztk a fiatalokat, fknt a nket, hogy a ritulis vers tisztulst s termkenysget hozzon. Ms forrsok szerint kecskt is felldoztak, hiszen a termkenysg szimbluma volt. A lelt kecske brbl valjban szjat hastottak, s ezekkel a szjakkal a fiatal fik inkbb csak meglegyintettk a lnyokat a termkenysgi rtus szerint. Ezt az nnepsget – vagyis a Lupercalia szokst – vltotta fel idvel a Blint-nap keresztny hagyomnya.
|